گردشگری از نگاه حوزه های مختلف با تعاریف متفاوت تری همراه است اما در اینجا ما به تعریفی عمومی از آن که توسط سازمان جهانی جهانگردی موسوم به (WTO) ارائه شده قناعت می کنیم که گردشگری را مجموعه فعالیت های فردی می داند

که در مکانی خارج از محل زندگی معمولش برای کمتر از یک دوره زمانی مشخص از حداقل یک شب تا یک سال و با هدفی غیر تجاری از محل مورد بازدید صورت می دهد.

شاید چیزی که در تکمیل این تعریف سازمان جهانگردی لازم است اضافه شود هدف از گردشگری است که غالبا برای لذت بردن و سپری نمودن اوغات فراغت، افراد اقدام به گردشگری و رفتن به مسافرت می کنند. لذا گردشگری امروز یک صنعت بسیار مهم محسوب می شود و بخش مهمی از درآمد بسیاری از کشورهای جهان مبتنی بر آن است.

انواع مختلف گردشگری

انواع مختلف گردشگری را می توان بر اساس هدف و انگیزه ای که از گردشگری داریم و جایی که از آن بازدید می کنیم به چند دسته تقسیم بندی کرد که عبارتند از:

در این نوع از گردشگری که اتفاقا این روزها بسیار هم باب شده است سفر گردشگر سمت و سوی فرهنگی می یابد و به بازدید از مناطق خاص یا مکان های فرهنگی می انجامد.

در گردشگری تجاری هدف گردشگر از سفر شرکت در یک سمینار و همایش تجاری است. بسیاری از بازرگانان خیلی مشتاق گردشگری تجاری هستند و همواره پایه ثابت شرکت در همایش ها و سمینارهای تجاری داخلی یا خارجی می باشند.

این نوع گردشگری می تواند قابلیت ها و پتانسیل های اقتصادی و تجاری مناطق مختلف را که در همایش ها و سمینارهای آن مناطق عنوان می شود به نمایش بگذارد.

در این سبک از گردشگری صرفا گردشگر برای تجربه و تست غذاهای محلی و منطقه ای و آشنایی با آشپزی و غذاهای محلی خاص اقدام به مسافرت می کند.

در گردشگری تاریک قصد گردشگر بازدید از محل و منطقه ای است که بلایای طبیعی چون سیل و زلزله یا فاجعه ای تاریک چون جنگ در آنجا رخ داده است.

گردشگری سلامت به نوعی از گردشگری اطلاق می شود که طی آن گردشگر برای استفاده از امکانات درمان بهتر و تخصصی تر یا برای دست یابی به فضایی آرامبخش به کشور و مکانی خاص سفر می کند.

این نوع از گردشگری به ماجراجویی هایی اطلاق می شود که طی آن سفر به مناطقی صورت می گیرد که بتوان برخی از ماجراجویی های سخت و نفس گیر چون کوهنوردی و صخره نوردی، اسکی، غواصی یا پرواز با پاراگلایدر و… را تجربه کرد.

این نوع از گردشگری به سفرهایی اطلاق می شود که برای بازدید از مناطق و مکان هایی با جاذبه های گیاهی و جانوری خاص یا مناطق منحصر به فرد زندگی بومی و محلی صورت می پذیرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.